V Mazowiecki Drużynowy Turniej Boccia

24 maja 2018 roku w hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji „HURAGAN” przy ul. Korsaka 4 w Wołominie odbył się jubileuszowy V Mazowiecki Drużynowy Turniej Boccia. Organizatorem i gospodarzem turnieju był Zespół Szkół Specjalnych w Wołominie, a współorganizatorami Powiat Wołomiński i Ośrodek Sportu i Rekreacji „HURAGAN” w Wołominie. Honorowy patronat nad turniejem objął Mazowiecki Kurator Oświaty. Ponadto imprezę patronatami objęli: Burmistrz Miasta Radzymin, Burmistrz Miasta Ząbki i Burmistrz Miasta Zielonka. Patronem medialnym imprezy było już po raz czwarty lokalne radio FAMA. Celem tej imprezy, podobnie jak w poprzednich edycjach, było rozwijanie zainteresowań sportowych uczniów szkół specjalnych oraz wychowane ich i socjoterapia poprzez szlachetną rywalizację sportową w duchu zasad wypływających z idei fair play.

Boccia to najpopularniejsza dyscyplina sportowa dla osób niepełnosprawnych. Polega na umieszczeniu specjalnych kul, nazywanych również „bulami”, jak najbliżej określonego celu. Zawodnicy mogą wprowadzać je na boisko w dowolny sposób – dozwolone są rzuty, kopnięcia, stosowanie rynny wspomagającej, a także pomoc asystenta. Gracze mogą przyjąć dowolną pozycję stojącą lub siedzącą. Dzięki temu w boccię mogą grać osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi i porażeniem mózgowym. Gra wzięła swoją nazwę z języka włoskiego – znana jest tam jako „bocce”. Rozgrywki bocci, wywodzące się z Cesarstwa Rzymskiego, odbywają się współcześnie na całym świecie. Boccia jest dyscypliną paraolimpijską. Gra uczy tolerancji i szacunku do przeciwnika oraz walki ze swoimi słabościami.

W turnieju wzięły udział reprezentacje ze szkół, ośrodków i klubów sportowych z całego Mazowsza:

 1. Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „ARKA” w Wołominie
 2. KLUB SPORTOWY „KONAR” WARSZAWA
 3. ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH i PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W RADOMIU
 4. SZKOŁA PODSTAWOWA SPECJALNA NR 213 WARSZAWA
 5. ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH NR 89, ul. SKARYSZEWSKA WARSZAWA
 6. ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH NR 90, ul. KORDECKIEGO WARSZAWA
 7. SZKOŁA PODSTAWOWA SPECJALNA NR 240 WARSZAWA
 8. SZKOŁA PODSTAWOWA SPECJALNA NR 111 WARSZAWA
 9. SZKOŁA PODSTAWOWA SPECJALNA NR 147 WARSZAWA
 10. SZKOŁA PODSTAWOWA SPECJALNA NR 327 WARSZAWA
 11. ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH W OSTRÓWKU
 12. ŚRODOWISKOWY DOM SAMOPOMOCY TPD KOŁO POMOCY DZIECIOM I MŁODZIEŻY NIEPEŁNOSPRAWNEJ Z ZĄBEK
 13. SZKOŁA PODSTAWOWA W KLEMBOWIE
 14. MAZOWIECKIE STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIECI I MŁODZIEŻY Z MÓZGOWYM PORAŻENIEM DZIECIĘCYM „KROK DALEJ” w MIŃSKU MAZOWIECKIM
 15. SOSW OTWOCK
 16. SOSW LESZNO
 17. SOSW WĘGRÓW
 18. ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH NR 105 WARSZAWA
 19. SOSW SIEDLCE
 20. SZKOŁA PODSTAWOWA SPECJALNA NR 99 WARSZAWA
 21. ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH W WOŁOMINIE – DRUŻYNA ABSOLWENTÓW
 22. ZESPÓŁ SZKÓŁ SPECJALNYCH w Wołominie (GOSPODARZ TURNIEJU)

Uroczystego otwarcia turnieju dokonała Wicedyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Wołominie Pani Monika Kisielińska w towarzystwie zaproszonych gości: dyrektora OSiR „HURAGAN” Wołomin Pani Bożeny Matusiak oraz przedstawiciela Starostwa Wołomińskiego Pani Agnieszki Kuźnickiej. Zawody miały charakter drużynowy, a sam turniej rozgrywany był systemem rosyjskim – do dwóch przegranych meczów. Każda z wyżej wymienionych reprezentacji wystawiła do udziału w turnieju dwie trzyosobowe drużyny. Ekipę z Wołomina (korzystając z przywileju gospodarza) reprezentowały trzy drużyny oraz po raz pierwszy w historii Turnieju Reprezentacja Absolwentów Miła 22. W sumie w turnieju wystartowało 40 drużyn (ponad 120 zawodników wraz z zawodnikami rezerwowymi) z całego Mazowsza. Zawodnicy biorący udział w turnieju grali w pozycji stojącej. W zależności od rodzaju niepełnosprawności uczestników w zawodach brały również udział ekipy grające w pozycji siedzącej, jak również składy mieszane (stojąco – siedzące).

Każdy mecz był zaciętym pojedynkiem. Nie było straconych piłek, a o zwycięstwie często decydowały milimetry i dogrywki. Zawodnicy walczyli do ostatniego rzutu w skupieniu i ciszy. Po około trzech godzinach sportowych zmagań wyłonieni zostali zwycięzcy turnieju.

Klasyfikacja końcowa rozgrywek:

 • I miejsce – Wołomin 1 – reprezentacja Zespołu Szkół Specjalnych w Wołominie w składzie: Kazimierz Gmurowski (kapitan), Kamila Kaza, Piotr Teszner
 • II miejsce – reprezentacja Absolwentów Zespołu Szkół Specjalnych w Wołominie w składzie: Filip Romański (kapitan), Katarzyna Grzymała, Marcin Falewski
 • III miejsce – reprezentacja Klubu Sportowego „KONAR” w Warszawie,
 • IV miejsce – Wołomin 3 – reprezentacja Zespołu Szkół Specjalnych im. ks. Jana Twardowskiego w Wołominie w składzie: Weronika Rembelska (kapitan), Joanna Kałuska,
  Arkadiusz Kaczyński.

Turniej z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i zainteresowaniem, a z tym wiąże się wzrost liczby startujących reprezentacji. W tym roku gościliśmy aż cztery nowe ekipy – reprezentację: Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lesznie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Siedlcach, Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 w Warszawie.

Uroczystego podsumowania turnieju, wręczenia nagród, upominków, pucharów, medali i dyplomów ufundowanych przez Starostę Wołomińskiego, Burmistrza Miasta Ząbki, Burmistrza Miasta Zielonka, Burmistrza Miasta Radzymin dla każdego z zawodników dokonała Wicedyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Wołominie Pani Monika Kisielińska wraz z dyrektorem OSiR „Huragan” Wołomin Panią Bożeną Matusiak.